Чи може бабуся позбавити батьківських прав матір та оформити опікунство над онуками?

10:50
46
Чи може бабуся позбавити батьківських прав матір та оформити опікунство над онуками?

Сєвєродонецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги консультує.

Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України (далі СК України) мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони: 

— не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини); 

— ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 

— жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо); 

— є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками); 

— вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують її до жебракування та бродяжництва; 

— засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини. 

Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, або утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина. Порядок позбавлення батьківських прав передбачає виключно судову процедуру, за обов’язкової участі органу опіки та піклування. 

У статті 165 СК України визначений перелік осіб, які мають право на звернення до суду про позбавлення батьківських прав. Цей перелік включає в себе одного з батьків, опікуна, піклувальника, особу, в сім’ї якої проживають діти, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому знаходиться малюк, орган опіки та піклування, прокурора, а також саму дитину, яка досягла 14 років. 

Якщо бабуся — це особа, в сім’ї якої проживають діти, тоді вона може подати позов до суду про позбавлення батьківських прав матері, якщо вона ухиляється від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини, а що стосується питання опікунства над онуками, то відповідно до чинного законодавства бабуся не може бути опікуном дітей, оскільки опіка встановлюється виключно над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування (стаття 243 СК України).

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...