​Безпідставно перестали надходити виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі, як діяти?

17:40
​Безпідставно перестали надходити виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі, як діяти?

До Обсерваторії прав жінок в Черкаській області завітала молода жінка Аліна

До Обсерваторії прав жінок в Черкаській області, яку створено Громадською організацією «Спілка захисту громадянських свобод» в межах грантового проєкту «Посилення правових можливостей жінок місцевих громад Черкаської області»за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх»завітала молода жінка Аліна. Напередодні війни встигли побратися, каже посміхаючись жінка. Та війна стала справжнім індикатором якості створеної молодої сім’ї. Аліна з Херсонщини, в травні 2022 року виїхали з чоловіком з окупації та приїхали до квітучого та мальовничого міста Черкаси, де і стали на облік внутрішньо переміщених осіб.

В липні 2022 року пані Аліна та її чоловік отримали першу допомогу на проживання одразу за три місяці (травень, червень, липень 2022 року), після чого систематично отримували допомогу по 2000,00 грн кожного місяця. Та починаючи з березня 2023 року жінці виплати на проживання перестали надходити. Спочатку жінка самостійно звернулася до Департаменту соціальної політики, де їй відповіли, що в базі вона числиться як боржник, тобто з неї повинні утримати 6000,00 грн, що означає що за березень, квітень та травень 2023 року виплати їй надходити не будуть. На гарячій лінії їй відповіли теж саме. Вказані дії стали підставою для звернення пані Аліни наприкінці квітня 2023 року до ГО «Спілка захисту громадянських свобод».

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (надалі – Закон). Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону.

Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні (ст. 2 Закону).

Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332 затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі – Порядок, допомога).

Згідно п. 2 Порядку допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені впереліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204. Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”.

Положеннями п. 3 Порядку встановлено, що допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 р. заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, допомога надається з 1 числа місяця, що настає за місяцем, в якому відповідна інформація внесена до переліку.

Херсонська область включена до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р. Керуючись вищезазначеними нормами матеріального права юристом ГО «Спілка захисту громадянських свобод» було підготовлено письмовий запит до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на який на початку травня було отримано позитивну відповідь.

На підставі направленого обґрунтованого письмового запиту юристом ГО «Спілка захисту громадянських свобод», в базі Департаменту були виявлені неточності та після детальної перевірки 15 травня2023 року пані Аліна отримала кошти в сумі 4000,00 грн за березень та квітень 2023 року однією сумою. Тобто питання виплати допомоги на проживання пані Аліні, як внутрішньо переміщеній особі, вирішилося на користь жінки.

Програма USAID «Справедливість для всіх» - USAID Justice for All Activity

Оцініть новину

+1
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...