Проєкт «МІПЛ-Донбас» «розвіртуалився»

13:10
Проєкт «МІПЛ-Донбас» «розвіртуалився»

Поблизу міста Кремінна (Луганської обл.) 25-26 червня 2020 року відбувся тренінг в рамках проєкту «Посилення експертного потенціалу ОГС Донецької та Луганської областей для здійснення моніторингу доступу до правосуддя та безпеки на місцевому та обласному рівнях». 

Цього разу 15 експертів, котрі мешкають на сході України, та мають намір провести моніторингове дослідження за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ) розглядали питання «Адаптація методології МІПЛ до місцевого контексту. Практичні аспекти проведення моніторингу».

Нагадаємо, що проєкт реалізовують Мережа правового розвитку (МПР) у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) та організаціями громадянського суспільства Донецької та Луганської областей в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції.

Вже в липні активісти розпочнуть свої польові роботи. Перед ними стоять цікаві та непрості задачі — надати оцінку рівню дотримання прав людини у діяльності органів місцевого самоврядування та державної влади з урахуванням реальних потреб та особливостей громад Східної України.

Це громади, де найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб. Місцеві мешканці часто сприймають таких людей, як тягар та конкурентів, що спричиняє додаткові конфлікти. Є міста, де влада не змінюється десятиліттями. Ці та низка інших негативних факторів сповільнюють розвиток регіону.

Нагадаємо, у чому саме полягає особливість методології МІПЛ — це моніторинговий інструмент, що дозволяє виявити реальний стан впровадження реформ на місцевому рівні, з акцентом на права людини. Результати проведених моніторингів мають дозволити виявити кращі та невдалі практики котрі застосовує місцева влада, поширювати перші та долати другі. 

Наталія Єсіна, експертка проєкту та виконавча директорка сумської організації «Північна правозахисна група», яка є членом Мережі правового розвитку, розповідає про свої враження від цих двох днів інтенсивного навчання:

«Під час цієї зустрічі, яка відбулась офлайн, нашим завдання було передати запал свій, як моніторів Місцевого індексу прав людини, нашим майбутнім моніторам. Я думаю, що це вдалося, адже вони дуже активно включаються в процес. Вони вже планують своє дослідження більш детально, покроково. Мені дуже імпонує, як саме вони збираються це робити, як планують шукати інформацію, якими доказами її підтверджувати. Мені здається, що це вийдуть цікаві звіти, якщо вони збережуть свій запал до завершення проєкту.»

Тарас Щербатюк, експерт проєкту та керівник черкаської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини:

«Перш за все я радію, що команда моніторів поповнилась 15-ма новими членами. Вони потрапили в нашу родину та будуть змінювати якісно життя на місцевому рівні щодо дотримання прав людини.

Монітори матимуть змогу якісно проаналізувати ситуацію з дотриманням прав людини у своїх громадах та вказати на існуючі недоліки, недопрацювання місцевого самоврядування. Розроблені рекомендації нададуть змогу місцевій владі значно покращити рівень дотримання прав людини на місцевому рівні».

Євген Полтенко, керівник проєкту та виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку»:

«За ці два дні нам вдалося дуже багато. Передусім ми закріпили теоретичні знання, які були досі отримані через вебінарні заняття нашими моніторами. І зараз вони повністю готові вже для застосування їх на практиці, безпосередньо для проведення польових досліджень.

Ці дослідження дозволять нам оцінити реальну ситуацію з дотриманням прав людини в 15 місцевих громадах Луганської та Донецької областей. Результати досліджень, у свою чергу, надалі стануть основою для адвокації необхідних змін, яких очікують люди. Змін, які дозволять зменшити ту прірву, яка дуже часто є між управлінськими рішеннями та реальними потребами людей в наших громадах.»

Сергій Кошель, координатор проєкту у Луганській області, голова організації «Громадська платформа» підсумував результат цих двох днів:

«На жаль, другий навчальний модуль, який відбувся в м. Кремінна в рамках проєкту закінчився. Ми організували навчання 15 людей, що здійснять моніторингове дослідження у своїх регіонах за методологією Місцевого індексу прав людини.

Експерти проєкту Наталія Єсіна та Тарас Щербатюк зробили все можливе, щоб все було максимально цікаво та практично.Тепер монітори володіють усією необхідною інформацією, зокрема з таких питань:

- у чому полягає методологія МІПЛ;

- як правильно працювати з інструментами індексу;

- якими є індикатори напрямів дослідження («Безпека громади», «Гідний рівень життя», «Соціальний захист для вразливих категорій»);

- як побудувати ефективну комунікацію з органами місцевого самоврядування та органами державної влади під час проведення моніторингу;

- яким чином визначити дієвість та ефективність місцевих програм;

- які особливості оцінки роботи місцевої влади;

- яким є порядок проведення «польових» досліджень;

- як підготувати звіти за результатами моніторингів».

Яна Якуніна, моніторка м. Лисичанськ (Луганська обл.), поділилась враженнями від навчання та спілкування з командою:

«Коли після заходу відчуваєш присмак задоволення та вмотивованість, то усвідомлюєш для себе, що обрано правильний напрямок для розвитку.

Дякую експертам Тарасу Щербатюку та Наталії Єсіній за передані знання, історії з особистого досвіду та поради щодо шляхів подолання можливих складнощів, які можуть трапитись у роботі моніторів-дослідників!

Хочу відзначити обласних координаторів, які підібрали чудову команду моніторів, що надихають один одного своїм життєвим досвідом та жагою до нових звершень!

Бажаю всім плідної, цікавої, натхненної роботи в ці спекотні літні дні. Будь-які перешкоди нас не зможуть зупинити!»

Дослідження за методологією МІПЛ триватиме впродовж 2020 року у наступних громадах двох областей:

●Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь, Слов'янськ;

●Луганська область: Красноріченська ОТГ, Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Станиця-Луганська, Щастя.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Оцініть новину

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...