ДОСТУПНІСТЬ ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЬ НА ЛУГАНЩИНІ НА НИЗЬКОМУ РІВНІ, - ГРОМАДСЬКИЙ ОМБУДСМЕН ІЗ ЗАХИСТУ ВИБОРЧІХ ПРАВ

11:50
ДОСТУПНІСТЬ ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЬ НА ЛУГАНЩИНІ НА НИЗЬКОМУ РІВНІ, - ГРОМАДСЬКИЙ ОМБУДСМЕН ІЗ ЗАХИСТУ ВИБОРЧІХ ПРАВ

По всій території України громадські омбудсмени з захисту виборчих прав громадян ВГО ГМ Опора проводили моніторинг доступності виборчих дільниць. Протягом липня 2020 року проведено моніторинг доступності 8 виборчих дільниць і Луганській області. Активісти зазначають, що доступність виборчих дільниць та приміщень для голосування у Луганській області на низькому рівні.

«Загалом з вибраних дільниць 3 є малодоступними та 5 недоступними для маломобільних груп населення», — зазначив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав у Луганській області Громадянської мережі “ОПОРА” Сергій Кошель на конференції- пресклубі “Медіапростір-онлайн”.

Моніторинг проводився за спеціально розробленим індексом «Доступність виборчих дільниць», який було складено на основі критеріїв доступності виборчих дільниць та приміщень для голосування, розробленого Центральною виборчою комісією з інститутами громадянського суспільства України.

«Ми моніторили шлях, який виборець повинен подолати до виборчої дільниці, потім – у самій виборчий дільниці, і шлях від входу в приміщення до зали, де виборець повинен робити своє волевиявлення», — пояснив Сергій Кошель.

Загалом досліджувалось 15 індикаторів архітектурної доступності. Об’єктами дослідження були: територія навколо виборчої дільниці, приміщення для голосування та санітарно-гігієнічні приміщення, які розташовані в приміщенні для голосування.

За результатами оцінюванню визначався рівень доступності приміщення для голосування (недоступна, малодоступна, доступна) та проводиться аналіз факторів, які впливають на забезпечення безперешкодного доступу до виборчих дільниць та приміщень для голосування. Фактори визначались методом опитування представників органів місцевого самоврядування.

«Аналіз доступності проводився у населених пунктах різного розміру та статусу, що надало змогу побачити реальну картину з доступністю виборчих дільниць та приміщень для голосування по країні. Так, можна сказати, що доступність виборчих дільниць та приміщень для голосування у Луганській області на низькому рівні, — зазначив громадський омбудсмен, — Загалом з вибраних дільниць 3 є малодоступними та 5 недоступними для маломобільних груп населення. Жодна виборча дільниця не є доступною».

Він зауважив, що на більшості виборчих дільницях відсутні пандуси та інші засоби доступності, відсутні маркування на сходах світло відбивними елементами. На об’єктах, де є в наявності пандус, він є ненормативним (кут нахилу більше 8 градусів та відсутні двохрівневі поручні висотою 70 та 90 см.). Також, найбільш проблемні виборчі дільниці знаходяться у сільській місцевості.

В ході прес-клубу Сергій Кошель перелічив проблеми та недоліки щодо доступності виборчих дільниць. Великою проблемою є відсутність вбиралень, які пристосовані для осіб з інвалідністю. В частині населених пунктів вбиральні розташовані на подвір’ї. Дані вбиральні в переважній більшості мають аварійний стан. Багато дільниц, хоч і знаходяться на першому поверсі, у них є недоліки: відсутність тактильної плитки, яка потрібна для людей з сенсорними порушеннями, жодна санітарно-гігієнічна кімната на дільницях не пристосована для людей з інвалідністю.

територією біля дільниць важко пересуватися й здоровій людині, не кажучи про маломобільні групи населення. Адже на дільницю може прийти не тільки людина з інвалідністю, але й людина похилого віку, мама з дитиною в візочку, людина з тимчасовим захворюванням. «Найбільшу кількість балів набрали виборчі дільниці та приміщення для голосування, які розташовані на нульовому поверсі. При вході до будівлі відсутні сходи, немає перепон від вхідних дверей до приміщення для голосування», — прокоментував Сергій.

Щодо законодаства, у Виборчому кодексі, до 2025 року є зобов’язання органів місцевого самоврядування облаштувати всі виборчі дільниці відповідно до доступності для людей з інвалідністю. «Я зустрічався з міськими головами, з головами ОТГ, ставив питання про знання вимог Виборчого кодексу України щодо облаштування дільниць відповідно до вимог доступності, — розповів активіст, — Та з якими труднощами зіштовхується місцеве самоврядування при виконанні вимог чинного законодавства щодо необхідності забезпечення безперешкодного доступу до виборчих дільниць та приміщень для голосування. Та про те, чи існує місцева програма «Доступності», та які заходи проводяться в громаді щодо облаштування об’єктів інфраструктури засобами доступності».

Сергій Кошель також відмітив, що органи місцевого самоврядування у Луганській області не приділяли належної уваги питанням забезпечення архітектурної доступності приміщень для голосування та виборчих дільниць. «Але, останнім часом питання архітектурної доступності інфраструктурних об’єктів привертає все більше уваги. Усвідомлюючи всю відповідальність, міська влада дуже серйозно відноситься до цього питання. Та, ОМС прагнуть створити комфортний простір для всіх мешканців, і тому зробить все можливе, щоб вибори відбулися на належному рівні і абсолютно всі виборці нашого міста мали змогу реалізувати своє виборче право», — зазначив громадський омбудсмен.

Оцініть новину

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...