Як отримати недоотриману пенсію особи, яка мешкала на непідконтрольній території?

15:10
Як отримати недоотриману пенсію особи, яка мешкала на непідконтрольній території?

Якщо особа на день смерті фактично мешкала і померла на території окремих районів Донецької та Луганської областях, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень, та Вами ще не отримано свідоцтво про смерть українського зразка.

Вам необхідно буде здійснити наступні кроки: по-перше, звернутись до органів державної реєстрації актів цивільного стану за місцем Вашого мешкання на підконтрольній українській владі території, надавши певний пакет документів (копію лікарського свідоцтва про смерть виданого на непідконтрольній території, копію паспорта померлого або інший документ де вказано ПІБ) та отримати відмову у видачі свідоцтва про смерть українського зразка. Після чого необхідно звернутись до найближчого Центру або бюро безоплатної правової допомоги, де Вам підготують заяву до суду, про встановлення факту смерті. Для цього необхідно крім зазначених документів надати копію паспорта заявника, відмову органів державної реєстрації актів цивільного стану у видачі свідоцтва про смерть, документи підтверджуючі родинні зв’язки між Вами та померлим, а також у випадку, якщо ви не звільнені від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», сплатити судовий збір у сумі 454 грн. Після підготовки заяви звернутись до суду за місцем Вашого мешкання. Після винесення судом рішення отримати в органах державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтво про смерть ососби.

По-друге, відповідно до статті 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України № 1085 від 07.11.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету міністрів України», місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина (у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна) знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Тому Вам необхідно звернутись до нотаріуса, але врахувати, якщо особа померла у серпні 2020 року, а зараз вже березень 2021 року, та сплинув 6-місячний строк, передбачений статтею 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини. Відповідно до п. 3 статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного строку не відмовився від неї. Отже, якщо Ви зможете документально підтвердити факт проживання з особою на день його смерті у розумінні Цивільного законодавства, вважатиметесь спадкоємцем, що фактично прийняв спадщину. У разі неможливості підтвердження факту спільного проживання з особою на день його смерті Вам необхідно звернутись із заявою про видачу свідоцтва про спадщину до нотаріуса, який видасть Вам постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій, у зв’язку з пропуском 6-місячного строку для прийняття спадщини.

З постановою нотаріуса про відмову у вчинені нотаріальних дій необхідно звернутись до найближчого Місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги, де у разі підтвердження пільгової категорії відповідно до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», Вам буде надано адвоката або спеціаліста Центру, які підготують процесуальні документи та будуть представляти Ваші інтереси у суді стосовно поновлення строку для прийняття спадщини, у разі поважності його пропуску.

Хочемо одразу зауважити, що крім загально прийнятих підстав для поновлення строку для прийняття спадщини (тривала хвороба спадкоємця, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту (Постанова Верховного Суду Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17), складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними, перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України (Постанова Верховного суду України від 26.06.2019 у справі №565/1145/17), підставою для продовження строку є також несвоєчасне отримання свідоцтва про смерть особи, зумовлене зверненням до суду про встановлення факту смерті. Після встановлення судом додаткового строку та отримання у нотаріуса свідоцтва про право власності на спадщину (пенсію), Вам необхідно звернутись до управління пенсійного фонду України за місцем останнього отримання пенсії померлим. До звернення необхідно буде надати документи, визначені «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 22-1 від 25.11.2005 року із змінами та доповненнями, а саме: свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про смерть особи, паспорт код довідка внутрішньо-переміщеної особи, якщо Ви є внутрішньо-переміщеною особою. З приводу отримання заборгованості з пенсії на підставі судового рішення, яким стягнуто кошти з органів пенсійного фонду України на користь спадкодавця, Вам потрібно з’ясувати чи звертався спадкодавець до органів державної виконавчої служби з приводу примусового виконання рішення суду, якщо так, тоді після отримання свідоцтва про спадщину необхідно звернутись до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні на підставі статті 442 Цивільно-процесуального кодексу. Якщо виконавче провадження не відкривалось, тоді подати заяву про заміну сторони у виконавчому листі, а вже після винесення судом рішення звернутись до органів пенсійного фонду щодо його виконання. А у разі невиконання у добровільному порядку, звернутись до органів державної виконавчої служби за місцем знаходження відповідача.

Звертаємо Вашу увагу, що органи пенсійного фонду при наданні відповіді нотаріусу про розмір спадкового майна (пенсії) могли врахувати суму, стягнуту на підставі рішення суду, та надати загальну суму заборгованості. В такому випадку Ви отримаєте всю суму в порядку спадкування на підставі свідоцтва нотаріуса про спадщину.

Оцініть новину

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...