Активісти продовжують ініціювати зміни у своїх громадах

09:35
Активісти продовжують ініціювати зміни у своїх громадах

Презентація проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в

Донецькій та Луганській областях»

29 квітня 2021 року відбулась онлайн презентація проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях» під час заходу була можливість ознайомитися з планами команди проєкту на 2021 рік. Окрім того, монітори та експерти розповіли про ті зміни, що відбулися після проведення дослідження місцевого індексу прав людини у Донецькій та Луганській областях минулого, 2020 року.

Дослідження 2020 року відбувалось у межах проєкту «Посилення експертного потенціалу ОГС Донецької та Луганської областей для здійснення моніторингу доступу до правосуддя та безпеки на місцевому та обласному рівнях», що був реалізований у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів.

Іван Гончарук, спеціаліст із питань верховенства права та доступу до правосуддя Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

«Хочу в першу чергу проговорити про важливість моніторингу органів державної влади. Це дає можливість проаналізувати ефективність роботи, впроваджених програм та їх актуальності. Під час попереднього моніторингу вдалося побачити сильні та слабкі сторони, й виокремити рекомендації, що дозволять поліпшити життя громади, приємно відзначити, що окремі з них уже виконуються.

Для нас дуже важливо, що цей проєкт продовжується й цього року, адже моніторинг це те, що дозволяє бачити процеси у динаміці та фіксувати, як позитивні зміни, так й негативні тенденції.

Додатково хочу зазначити, що для нас є важливим проведення моніторингу саме місцевими мешканцями. Тому що, по-перше, це можна робити постійно, по-друге, місцеві мешканці бачать та відчувають на собі ті зміни, що відбуваються».

Євген Полтенко керівник проєкту, виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку» розповів про плани проєкту на 2021 рік:

«Від часу проведення минулорічного моніторингу, здавалося, минуло не так багато часу. Однак за цей рік відбулися суттєві зміни, на які ми маємо зважати. Завершилася основна фаза процесів децентралізації, і до вже нових, самостійних, реалій частина органів місцевого самоврядування виявилася готовою не в повній мірі, особливо в соціальній сфері. Нинішнє загострення ситуації на українсько-російському кордоні підтвердили актуальність наших минулорічних рекомендацій у сфері безпеки громад. Відповідно, пріоритетними завданнями 2021 року для нашої команди є:

Поглиблення співпраці між органами місцевої влади та місцевими правозахисними організаціями за напрямом забезпечення дотримання прав людини на рівні громад;

Реалізація адвокаційної кампанії з впровадження рекомендацій моніторингу (розроблення та внесення на розгляд місцевого самоврядування проєктів нормативно-правових актів, змін до таких актів, програм, стратегій, тощо);

Проведення повторного моніторингу за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ) у 15 громадах регіону».

Експерт проєкту, голова Черкаської правозахисної групи Тарас Щербатюк нагадав учасникам результати торішнього дослідження, а експертка проєкту, виконавча директорка Північної правозахисної групи (Суми) Наталія Єсіна розповіла про те, що очікує моніторів цього року:

«В цьому році нас очікує таке ж саме плідне дослідження. Завдання моніторів трохи змінюється, тепер їх завдання перевірити:

-як працювали місцеві цільові програми з безпеки, соціального захисту, допомоги самим незахищеним категоріям населення;

-які програми були подовжені на наступні роки, які змінені у зв'язку з адміністративно-територіальною реформою, які були поліпшені.

Крім того, важливим моментом є, наскільки громади змогли адаптуватися та вчасно відреагувати на зміни, які відбуваються в контексті реформи соціальної сфери в Україні.

Нагадаю, що тогорічні звіти по кожній громаді доступні на сайті Національного індексу прав людини, фінальний звіт є на сайті Мережі правового розвитку. Так само будуть оприлюднені й нові звіти за цей рік, тож громади зможуть порівняти свої показники».

Монітори проєкту поділились, які позитивні зміни вже відстежують у своїх громадах

Ванда Веровська, моніторка громади м. Маріуполь (Донецька область), поділилась змінами, які побачила в діяльності влади своєї громади:

«На сьогодні у місті діють три цільові програми соціального захисту. Це «Доступний Маріуполь», «Маріуполь з турботою про вас» та «Разом ми єдині». Необхідно зазначити, що в кожну програму в лютому 2021 року було внесено зміни, і я сподіваюсь, що, в тому числі, завдяки тим рекомендаціям, які були надані експертами нашого проєкту.

Крім того, нещодавно я була присутня на зустрічі «Нікого не залишити осторонь — місцевий розвиток рівноправного доступу до інтегрованих соціальних послуг», де зустрілись представники соцзахисту та громадських організацій, що надають соцпослуги. Під час заходу обговорювали поточну ситуацію у громаді щодо соціальних послуг для сімей та дітей, формували пропозиції до проєкту Стратегії 2030».

Роман Пустовойтов, монітор громади м. Рубіжне (Луганська область), про зміни, що відбуваються в громаді:

«Мої колеги вже багато розповіли про дослідження та його результати, я хочу зазначити про ті позитивні зміни, що спостерігаються в місті Рубіжному вже зараз:

Я спостерігаю, що більше уваги надається питанням безпеки, як подоланню насильства, так й інші питання. Наприклад, після завершення міської програми підтримки сім'ї та запобігання насильству було розроблено нову програму на наступні роки. Також залучені до цього соціальні партнери представники громадськості, які вносили свої пропозиції.

Актуалізовані питання соціального захисту, варто відзначити оголошення про виїзні прийоми громадян у віддалених районах громади, селах Варварівка та Михайлівка. Під час цих виїзних прийомів фахівці соціального захисту вирішують питання, з якими до них звертаються мешканці сіл.

Буде цікаво проаналізувати всі зміни, що відбулися за рік, побачити прогрес та зони розвитку, які ще попереду».

Експерт проєкту з адвокації Максим Петров окреслив основні завдання моніторів у рамках адвокаційної складової проєкту:

«Цього року монітори мають додаткове, не менш важливе за дослідження, завдання, а саме - спланувати та провести адвокаційні компанії у своїх громадах. Зараз відбувається підготовчий етап: навчання, розробка адвокаційних кампаній, пошук потенційних партнерів. Вже дуже скоро ми перейдемо до активної фази, коли громадські активісти розпочнуть ініціативи, що допоможуть змінити життя в їх громадах на краще».

Марина Куприкова, моніторка громад Краматорська та Слов’янська (Донецька область), про свої очікування від адвокаційної компанії:

«Якщо говорити, які зміни я хотіла б саме реалізувати, то це розробка дієвої місцевої програми щодо правової обізнаності населення або хоча б включення правопросвітницького напряму до наявної освітньої програми. Так склалося, що в моєму сьогоденні на кожному кроці говорять про права людини, але поряд дорослішають діти, які навіть уяви не мають ані про свої права, ані про обов’язки. Прийняття такої програми допоможе підвищити загальний рівень правової свідомості та правової культури, а також допоможе сформувати у громадян повагу до права та набути правових знань».

Ознайомитись з повним відеозаписом заходу можна тут: https://youtu.be/I-GdfxGJaXc

У 2021 році дослідження та адвокаційні компанії будуть відбуватись у наступних громадах:

●Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь, Слов’янськ.

●Луганська область: Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Старобільськ, Станиця-Луганська, Щастя.

Для довідки

Організація презентації відбудеться у межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях», що реалізується ГС «Мережа правового розвитку» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів. Погляди, висловлені під час заходу, належать учасникам та не обов'язково відображають погляди та позицію Програми, Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії. 

Оцініть новину

+1
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...