ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ НЕДІЙСНИМ

09:10
ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ НЕДІЙСНИМ

ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ НЕДІЙСНИМ (з роз'ясненнями юриста)

Відповідно до статті 202Цивільного кодексу України, правочином слід вважати дію особи, що спрямована на зміну, набуття чи припинення цивільних прав та обов’язків. Серед правочинів найпоширенішим та різноманітнішим за змістом є договір.

Існують випадки, коли той чи інший правочин порушує інтереси та права особи, чи взагалі є незаконним. В законодавстві передбачений інструмент захисту від подібних порушень — позов про визнання правочину недійсним.

КОЛИ ПОДАЄТЬСЯ ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ НЕДІЙСНИМ?

Якщо сторона що укладала договір, або інша особа, в залежності від змісту та особливостей правочину і його стосунку до цієї особи, має підстави вважати, що правочин не є дійсним, то вона має право подати позов з вимогою визнати його недійсність.

Правочин є дійсним, тільки за дотриманням наступних вимог до нього:

суб’єкт правочину має бути здатним до його вчинення;

зміст правочину має відповідати діючому законодавству;

форма вчинення правочину має відповідати вимогам закріпленим законом;

усі учасники правочину при його здійсненні (укладанні) мають провадити виключно вільне волевиявлення. Правочин має повністю відповідати їх внутрішній волі;

правочин має бути спрямований на настання правових наслідків;

правочин не має порушувати інтереси малолітніх та неповнолітніх, рівно як і непрацездатних осіб.

Невідповідність будь-якому з цих критеріїв автоматично робить правочин недійсним. А отже дає заявникові право вимагати визнання його недійсності.

ОСНОВНІ ВІДОМОСТІ

Стаття 16 Цивільного Кодексу України зокрема вказує, що визнання правочину недійсним є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів. Тому важливо посилатися не неї при поданні свої заяви до суду. В статтях 215-236 Цивільного Кодексу України детально викладені умови, підстави та правові наслідки недійсності правочинів.

Звертаючи увагу на статтю 215 ЦК, треба відзначити, що окрім зазначених вище підстав недійсності правочину, він може також бути недійсним у разі:

коли його недійсність встановлена законом. Такий правочин є нікчемним і не потребує додаткового визнання недійсності судом;

коли недійсність правочину не встановлена законом прямо, але особа заперечує його дійсність згідно підстав, які законом встановлені. У таких випадках правочин може бути визнаний недійсним за рішенням суду.

ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ НЕДІЙСНИМ

За своєю формою та структурою позовна заява про визнання правочину недійсним, схожа зі стандартною позовною заявою. Нагадуємо, що при викладенні позовних вимог треба чітко аргументувати свою позицію з відповідними посиланнями на норми закону.


До Фастівського міськрайонногосуду Київської області
вулиця Івана Ступака, 25, Фастів, Київська область, 08500

Позивач: Ясенько Марія Петрівна
вулиця Липки, 25, кв. 15, с. Ліщики, Київська область, 08500

Відповідач: Сушенько Марко Олексійович
вулиця Липки, 25, кв. 16, с. Ліщики, Київська область, 08500

Ціна позову: 180 000 грн.


ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання договору дарування 1/2 житлового будинку недійсним

10.12.1984 р. я уклала шлюб з Ясенько Миколою Петровичем і в тому ж місяці ми купили житловий будинок в с. Ліщики на вул. Липки, 25.
Перші 5 років Ясенько М. П. був здоровим, а потім в його повелінні з’явилися психічні відхилення, у зв’язку з чим він неодноразово лікувався в психоневрологічних лікарнях.
05.02.2008 р. Ясенько М. П. помер і через деякий час я звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини — 1/2 нашого будинку. Але нотаріус мені сказала, що Ясенько М. П. ще 10.01.2004 р. подарував свою 1/2 нашого спільного будинку сусідові Сушеньку М. О., який і с зараз її власником.
Вважаю, що цей договір є недійсним, тому що за станом свого здоров’я мій чоловік Ясень М. П. не міг розуміти значення своїх дій і керувати ними.
Оскільки я за законом є спадкоємицею після смерті Ясенько М. П., то маю право на пред’явлення позову про визнання договору дарування недійсним.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. З, 118-120 ЦПК України, на підставі ст. 225 ЦК України.

ПРОШУ СУД:

1. Визнати договір дарування 1/2 житлового будинку № 15 на вул. Липкив с. Ліщики, укладений 10.11.2004 р. між Ясенко М. П. і Сушенко М. О. і посвідчений приватним нотаріусом Фастівської нотаріальної контори, недійсним.

Додатки:
1) Копія свідоцтва про шлюб.
2) Копія свідоцтва про смерть Ясенько М. П.
3) Копія свідоцтва про право власності на житловий будинок № 5 на вул. Осінній в с. Ліщики.
4) Довідки з медичних установ.
5) Квитанція про сплату судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
6) Копія позову для відповідача.
7) Заяви:
— про призначення судової психіатричної експертизи;
— про витребування з медичних установ, де лікувався Ясенько М. П., відповідної медичної документації;
— про витребування у нотаріуса матеріалів по даруванню 1/2 спірного житлового будинку;
— про допит свідків.

(дата) (підпис)

Ця публікація підготовлена у межах проєкту«Правовий захист та підвищення рівня обізнаності про доступ до правосуддя вразливих верств населення Красноріченської ОТГ, Коломийчиської ОТГ, Лозно-Олександрівської ОТГ Луганської області», який реалізується організацією«Центр громадської активності „Сіті Хаб“ за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

#UNRPP

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...