Особливості розірвання трудових відносин з роботодавцем із зони конфлікту, який не перереєструвався
Юристка ГО «Суспільна служба правової допомоги» Кормілецька Ганна надала відповіді та роз’яснила як вирішити дане питання.
У відповідності до вимог ч.4 ст.7 ЗУ Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа (за аналогією і особа, яка не має статусу ВПО, але мала трудові відносини з роботодавцем із зони конфлікту), яка не звільнилась з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття та отримання допомоги по безробіттю, соціальних послуг та для припинення трудових відносин, може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви).
У разі неможливості направити заяву про звільнення поштою, через припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 зазначеного Закону, така заява подається до відповідного районного, міськрайонного, міського, районного у місті центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття.
Юристка офісу пояснила, що за наведеними нормами, Олена має подати до центру зайнятості за своїм місцем проживання/реєстрації ВПО письмову заяву про звільнення, в якій зазначити про неможливість продовження роботи через її переміщення у зв’язку з бойовими діями та захватом Російською Федерацією території де вона мешкала. При цьому слід надати паспорт та довідку реєстрації ВПО.
Отримавши консультацію Олена змогла розірвати трудовий договір з роботодавцем з непідконтрольної території, стати на облік Центру зайнятості та отримати статус безробітної і державну допомогу, а також допомогу у подальшому працевлаштуванні.