Юрист Обсерваторії прав жінок допоміг завершити процес звільнення та стати на пенсійний облік

13:45
Юрист Обсерваторії прав жінок допоміг завершити процес звільнення та стати на пенсійний облік

Представники Обсерваторії прав жінок були раді допомогти пані Наталії вирішити її питання щодо звільнення з роботи та стати на пенсійний облік

На гарячу лінію Обсерваторії прав жінок, яку створено Громадською організацією «Спілка захисту громадянських свобод» в межах грантового проєкту «Посилення правових можливостей жінок місцевих громад Черкаської області» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх»зателефонувала Пані Наталія, 1963 року народження, одинока жінка, й розповіла, що до 24.02.2022 року працювала в комунальному підприємстві, після того, як зайшли російські військові, працювати стало неможливо. «З квітня 2022 року підприємство перевели на простій та виплачували не повний оклад. Всім робітникам, в тому числі і мені, повернули трудові книжки. Починаючи з липня 2022 року мені взагалі перестали надходити кошти. Гроші швидко закінчилися…».

У квітні 2023 року жінка вирішила звільнитися з роботи та стати на пенсійний облік за віком. Звернувшись до відділу кадрів їй відмовили у прийнятті зави про звільнення, вказане і стало причиною звернення пані Наталії до ГО «Спілка захисту громадянських свобод».

В умовах війни в Україні, серед іншого, відбувається "косметичний ремонт" трудового законодавства.24.03.2022 року набрав чинності ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон). Частиною 2 ст.1 Закону на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44Конституції України.

Крім того, зазначеним Законом вводиться таке поняття як призупинення дії трудового договору. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України (ч.4 ст.13 Закону). За змістом ч.1 пп.1 ст.36 КЗпП підставою для припинення трудового договору є угода сторін. Згідно приписів ст. 48, 49 КЗпП роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі. Роботодавець зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Юристом ГО «Спілка захисту громадянських свобод» було підготовлено письмовий запит до комунального підприємства, в якому працює пані Наталія, щодо повідомлення інформації про стан відносин між підприємством та жінкою. З отриманої відповіді стало відомо, що з квітня 2022 року на підприємстві було встановлено простій відповідно до ст.113 КЗпП, а з грудня 2022 року з працівниками, в тому числі і з Наталією, було призупинено дію трудового договору (ст.13 Закону). До відповіді було надано докази ознайомлення пані Наталію з Наказами (Розпорядженнями).

На підставі отриманої інформації пані Наталі, було надано рекомендації щодо написання заяви про звільнення, яка серед іншого, на виконання вимог ст.ст.47-49 КЗпП, містила прохання видати Наталії копію наказу про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені їй суми при звільненні, а також вимогу внести належні записи про звільнення до трудової книжки та довідку про роботу на даному підприємстві жінки із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Зазначену заяву було направлено засобами поштового зв’язку із повідомленням про вручення.

На підставі направленого запиту та наданих рекомендацій представники ГО «Спілка захисту громадянських свобод» пані Наталії зателефонували та запросили до відділу кадрів, де її особисто було ознайомлено із наказом про звільнення за згодою сторін, внесено запис до трудової книжки та надано всі запитанні, в заяві про звільнення, документи.

Представники Обсерваторії прав жінок були раді допомогти пані Наталії вирішити її питання щодо звільнення з роботи та стати на пенсійний облік з тим, щоб мати регулярне фінансове забезпечення До цього жінка довгий час не отримувала кошти, а жила завдяки допомозі волонтерів.

Програма USAID «Справедливість для всіх» - USAID Justice for All Activity

Оцініть новину

+1
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...