Уважне вивчення та належні аргументи дали змогу розірвати договір оренди землі

09:30
Уважне вивчення та належні аргументи дали змогу розірвати договір оренди землі

До юриста "Центру громадської активності "Сіті Хаб", що діє за проєктом "Правовий захист та підвищення рівня обізнаності про доступ до правосуддя вразливих верств населення Красноріченської ОТГ, Коломийчиської ОТГ, Лозно-Олександрівської ОТГ Луганської області" звернувся Сергій Васильович, мешканець села Високе, з проблемою із земельною ділянкою (паєм), на яку укладено договір оренди з агрофірмою.

До юриста "Центру громадської активності "Сіті Хаб", що діє за проєктом "Правовий захист та підвищення рівня обізнаності про доступ до правосуддя вразливих верств населення Красноріченської ОТГ, Коломийчиської ОТГ, Лозно-Олександрівської ОТГ Луганської області" звернувся Сергій Васильович, мешканець села Високе, з проблемою із земельною ділянкою (паєм), на яку укладено договір оренди з агрофірмою. Наразі пан Сергій хоче обробляти свою землю самостійно, але договір оренди спливає у 2025 році, агрофірма відмовляється розривати договір достроково, тому пан Сергій звернувся до бюро, щоб з’ясувати як можна розірвати договір оренди землі достроково.

Юрист Центру пояснила Сергію Васильовичу те, що за договором оренди орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частиною 3 статті 31 ЗУ "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі:

1) Невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі".

2) Невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору: не виплата орендної плати; використання землі не за цільовим призначенням; передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається).

3) Випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки.

4) Виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Такі способи розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.

Розірвання договору оренди земельної ділянки у односторонньому порядку відбувається згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Положення статті 31 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Таким чином, законодавець допускає розірвання договору в односторонньому порядку в разі, якщо це передбачено умовами договору.

Юрист ретельно вивчивши договір дійшов висновку, що умовами визначено можливість його розірвання в односторонньому порядку з підстави якщо оплата за користування (оренду) землі орендарем не проведена у встановленому договорі порядку. Договором визначено графік, згідно якого проводиться плата. За цим графіком орендна плата здійснюється до 31 грудня щороку. За твердженнями пана Сергія, та як було вказано у акті, остання оплата за 2020 рік була проведена 25 січня 2021 року, тобто з порушенням визначеного договором порядку. Таким чином мали місце законні підстави для розірвання договору в односторонньому порядку.

За допомогою юриста Центру були зібрані докази, складено позов, які подано до суду із аргументацією підстав для розірвання договору оренди, у результаті рішенням суду договір оренди землі було розірвано.

Ця публікація підготовлена у межах проєкту "Правовий захист та підвищення рівня обізнаності про доступ до правосуддя вразливих верств населення Красноріченської ОТГ, Коломийчиської ОТГ, Лозно-Олександрівської ОТГ Луганської області", який реалізується організацією "Центр громадської активності "Сіті Хаб" за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

#UNRPP

Оцініть новину

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...